
Če se odpravljate na izlet na Pohorje, ne pozabite s seboj vzeti svetilke, da boste lahko poiskali bleščeči mah (Schistostega pennata). To je zelo zanimiv mah, ki se zlatozeleno zablešči, če vanj posveti žarek svetlobe. Njegovo angleško ime je “goblin’s gold“, kar pomeni “škratje zlato”

Bleščeči mah raste na vlažni goli prsti v temnih votlinicah, zavarovan pred direktno sočno svetlobo. Potrebuje kislo kamninsko podlago, zato ga v večjem delu Slovenije ni. Največ znanih nahajališč pri nas je na Pohorju, kjer pa zlahka najdemo, če le vemo, kam je treba pogledati. Najprimernejše rastišče so špranje in votlininice pod skalami, koreninami ali rastlinjem ob kateri od pohorskih gozdnih poti, še posebej, če se sprehajamo po bolj vlažnih predelih, na primer v bližini kakšnega potoka, ki pa jih na Pohorju ne manjka.
Brez svetilke ne bo šlo, saj se bleščeči mah pokaže šele, ko vanj usmerimo snop svetlobe. Zablešči se predkal, ki jo sestavljajo okrogle celice z zelenimi kloroplasti (slika na desni). Vsaka celica ima z vodo napolnjeno vakuolo, ki deluje kot leča, ki odbije svetlobo. Zato se mah na svetlobi zablešči.
Predkal potrebuje vlažno okolje, saj je zelo občutljiva na izsušitev. Ker pa mah potrebuje svetlobo za izdelavo hrane v procesu fotosinteze, je prilagoditev, da ujame in razprši vsak sončni žarek, ki posije v votlinico, za ta mah življenjskega pomena.
Če imamo srečo, lahko med predkaljo opazimo tudi peresaste liste in celo sporofite s pušico, v katerih zorijo spore. So pa ti precej redki in bistveno manj opazni od bleščeče predkali.

Vas je zamikalo, da poiščete škratje zlato? Če ga najdete, nam lahko na e-naslov mahovi.slo@gmail.com sporočite njegovo nahajališče, in nam pošljete kakšno lepo fotografijo. Vsaka nova najdba prispeva k poznavanju razširjenosti te zanimive vrste mahu v Sloveniji.
Če želite izvedeti še kaj o bleščečem mahu, lahko preberete članek, ki je obljavljen v reviji Trdoživ.
Oznake: bleščeči mah, izlet, mahovi, pohorje, Schistostega pennata, zanimiva vrsta