Slovensko ime: vrsta nima slovenskega imena
Družina: Anomodontaceae
Varstveni status: Evropa – LC, Slovenija – LC
Anomodon viticulosus spada med plevrokarpne listnate mahove. Raste v debelejših, lahko precej velikih, zelenih preprogah. Poganjki so dolgi 6 do 8cm. Glavno steblo je poleglo, stebla stranskih poganjkov pa so pokončna in razvejena. Ko so poganjki suhi, se listi prilegajo steblu, omočeni pa so štrleči. Listi imajo široko dno, ki se rahlo izteza po steblu. Proti vrhu pa se zožijo v top zaokrožen vrh. Pušice so podolgovate in eliptične.
A. viticulosus najpogosteje najdemo na rahlo senčnih, ne preveč vlažnih območjih. Značilen je za apnenčasto podlago in dolomitna pobočja v nižinah. Pogost je tudi na dnu debel starih dreves, sploh brestov in jesenov. Preprogasto razrast lahko ustvari tudi na drevesnih koreninah, ki so rahlo zasute z zemljo. Najden je tudi na kamnitih zidovih in betonskih konstrukcijah ob potokih in rekah.
Besedilo je napisal Dominik Petko v okviru projekta RSF (2023), fotografije pa so nastale pri predmetu Briologija v študijskem letu 2022/23. Mentorica: Simona Strgulc Krajšek