Slovensko ime: njivski rogovnjak
Družina: Anthocerotaceae
Sinonimi: Anthoceros punctatus subsp. agrestis (Paton) Damsh.
Varstveni status: Evropa – NT, Slovenija – /
Njivski rogovnjak (Anthoceros agrestis) ima steljko rozetaste oblike. Rozete so lahko precej majhne, kar se vidi tudi na eni od spodnjih slik. Zgornja površina je na pogled zrnata, rob pa nakodran. Na površini se lahko vidijo drobne vdolbinice, v katerih se razvijejo anteridiji, katerih velikost in oblika je pomemben določevalni znak. Rogovnjaki so najbolj prepoznavni, ko imajo razvite pokončne paličaste sporofite.
Uspevanje njivskega rogovnjaka je bilo v Sloveniji potrjeno šele nedavno. Iz konca 19. in začetka 20. stoletja so bili za Slovenijo objavljeni le podatki o uspevanju vrste Anthoceros puncatus, kar pa se zdi malo verjetno, saj gre za vrsto z mediteransko-atlantsko razširjenostjo. Pravilnosti določitev se ne da preveriti, ker herbarijski primerki niso ohranjeni. Šele v zadnjih letih smo na več mestih v Sloveniji ponovno našli rogovnjake, ki so pripadali rodu Anthoceros in v vseh primerih se je izkazalo, da gre za vrsto A. agrestis. O teh najdbah je objavljena notula v reviji Hladnikia.
Njivski rogovnjak uspeva na golih vlažnih tleh, najpogosteje na požetih njivah koruze ali drugih žit. Najdemo ga lahko predvsem pozno poleti in jeseni.
Vrsta Anthoceros agrestis je izbrana za modelni organizem skupine rogovnjakov. Tu lahko preberete pregledni članek o njej.