Slovensko ime: navadni studenčni jetrenjak
Družina: Marchantiatae
Varstveni status: Evropa – LC, Slovenija – LC
Navadni studenčni jetrenjak je pri nas najbolj poznan steljkasti jetrenjak. Kot predstavnik jetrenjakov je običajno predstavljen tudi v šolskih učbenikih in poljudnih knjigah.
Sodi med kompleksne steljkaste jetrenjake. Gametofit te rastline je ploščata steljka, ki se na podlago prirašča z dvema tipoma rizoidov, gladkimi in čepkastimi. Na zgornji površini temno zelene steljke so opzne meje zračnih votlinic, zato je površina rahlo mrežasta. Vsaka zračna votlinica ima v sredini okroglo poro, ki je vidna s pomočjo ročne lupe. Na steljki so pogoste okrogle razplodne košarice z lečasto oblikovanimi gemami, s katerimi se rastlina vegetativno razmnožuje. Vrsta je dvodomna, to pomeni, da so moške in ženske rastline ločene. Moške rastline prepoznamo po ploščatih dežničkih z valovitim robom. To so nosilci moških razmnoževalnih organov, imenovani tudi anteridiofori. Ženske rastline pa imajo dežničke (arhegoniofore) podobne malim palmam. Ti nosijo ženske razmnoževalne organe. Po oploditvi se pod ženskimi dežnički razvijejo kroglasti sporofiti, v katerih zorijo spore.
Vrsta ima opisane tri podvrste. Najpogostejša je podvrsta M. polymorpha subsp. ruderalis, ki jo laho vidimo tudi v urbanem okolju, med tlakovci. Zraste nam lahko tudi v cvetličnih koritih ali na senčnih mestih ob hišah. V bolj naravnem okolju rasteta precej redkejši podvrsti M. polymorpha subsp. polymorpha in M. polymorpha subsp. montivagans.
Podvrsta M. polymorpha subsp. ruderalis je izbrana kot modelni organizem steljkastih jetrenjakov. Tu je pregledni čanek o njej (v angleščini).

Ženska rastlina navadnega studenčnega jeternjaka z arhegoniofori.
Rače, Slovenija
Foto: S. Strgulc Krajšek, 2018