
Številne vrste organizmov so znanstveniki prepoznali kot ogrožene in jih uvrstili na sezname, ki omogočajo njihovo varovanje. Takšna seznama sta seznam zavarovanih vrst in Rdeči seznam, ki sta bila pripravljena tudi za mahove. V tem prispevku predstavljamo mahove, ki so v Sloveniji zavarovani.
V Sloveniji so na Uredbo o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah uvrščene naslednje vrste mahov: Buxbaumia viridis (zeleni žužnjak), Dicranum viride, Drepanocladus vernicosus (zdaj veljavno ime je Hamatocaulis vernicosus), Leucobryum glaucum (blazinasti beli mah), Mannia triandra (idrijski Mannov jetrenjak), Meesia longiseta in vse vrste šotnih mahov (Sphagnum).
Vrste Buxbaumia viridis, Dicranum viride, Mannia triandra, Hamatocaulis vernicosus in Meesia longiseta so uvrščene tudi na Prilogo II evropske Habitatne direktive in jih imenujemo tudi vrste Natura 2000. Za te vrste je treba določiti posebna ohranitvena območja, poznana pod imenom območja Natura 2000. S pomočjo teh vrst lahko ugotavljamo ohranjenost habitatov, saj vse uspevajo le v posebnih življenjskih okoljih. Ker je podatkov o razširjenosti in pojavljanju teh mahov v Sloveniji razmeroma malo, potekajo v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI aktivnosti, s katerimi želijo raziskovalci dopolniti poznavanje razširjenosti in ekologije teh vrst in pripraviti metodologijo za spremljanje ohranjenosti teh vrst v naravi.
Zeleni žužnjak (Buxbaumia viridis) je listnati mah z opaznim pokončnim sporofitom in ga zato zlahka prepoznamo. Zrela pušica, ki je velika več kot 5 mm in zelene barve. Vrsta uspeva v gozdovih na razpadajočih štorih in trhlem lesu smreke ter drugih iglavcev. Raste le na zasenčenih in vlažnih mestih. V Sloveniji je veljala za redko, saj so bile znana le nahajališča na Kočevskem in v Krimskem hribovju. Raziskave v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI pa so pokazale, da je bila vrsta pri nas spregledana in je precej pogostejša, kot smo mislili. Številna nova nahajališča so bila odkrita v Julijskih in Kamniško-Savinjskih Alpah, na Pohorju in na Kočevskem.
Vrsto najbolj ogrožata odstranjevanje odmrlega lesa in velikih gnijočih debel iz gozdov ter fragmentacija habitatov.
Dicranum viride je listnati mah, ki običajno raste na lubju starejših bukovih dreves, ki rastejo v dobro ohranjenih gozdovih, kjer je dovolj visoka zračna vlaga. V Sloveniji jo najdemo v montanskem pasu do 1000 m n. m., poznana pa so nahajališča v Alpah, na Kočevskem, v Trnovskem gozdu in v osrednji Sloveniji. Raste v gostih blazinicah, ki lahko v dobrih razmerah prerastejo večje površine lubja, lahko pa na drevesu najdemo le nekaj posamičnih kupčkov.
Vrsto ogrožajo podiranje starih debelih bukev, ki so gostiteljska drevesa, in sečnja drugih dreves v okolici, saj presvetlitve v gozdu, nastale zaradi sečnje, spremenijo mikroklimatske razmere. Vrsta se zelo redko spolno razmnožuje, zato težko poseli nova drevesa.

Mannia triandra je zelo majhen in kratkoživ jetrenjak, ki najpogosteje uspeva na neporasli in vlažni peščeni podlagi na dolomitu. Vrsto je opisal Scopoli in ima klasično nahajališče med Spodnjo Idrijo in Idrijo, zato smo ji tudi nadeli ime idrijski Mannov jetrenjak. V Sloveniji vrsta ni prav nič redka, je pa bila prezrta več kot 100 let. Poznanih je bilo več kot 30 starih nahajališč, potem pa vrsta ni bila najdena vse do leta 2017, ko smo jo našli v bižini Kobarida. Od takrat smo z načrtnim prevrjanjem zgodovinskih nahajališč in iskanjem novih ugotovili, da ta jetrenjak uspeva skoraj po vsej Sloveniji, z izjemo Primorske in subpanonskega območja.
Vrsta ima zelo posebno ekologijo in pri nas ni ogrožena. Največjo nevarnost predstavlja urejanje erodiranih robov poti in cest, kjer so na vlažnih peščenih poličkah in razpokah njena primerna rastišča.
Hamatocaulis vernicosus je listnati mah, ki uspeva na mokrih rastiščih, kot so barja in povirja. Je nepravillno peresasto razrasel, z vzdolžno nagubanimi srpasto ukrivljenimi listi, kavljasto ukrivljen pa je tudi vrh poganjka, na kar nakazuje latinsko ime rodu Hamatocaulis. »Hamatus« namreč pomeni »kavlju podoben«, »caulis« pa »steblo«. Vrsto prepoznamo tudi po rdečkasto obarvanem steblu, rdeča obarvanost pa je pogosta tuni na dnu listov.
Vrsta v Sloveniji uspeva v alpskem in dinarskem fitogeografskem območju. Raziskave v okviru projekta LIFE-IP NATURA.SI pa so žal pokazale, da je zelo redka. Našli je nismo na številnih nahajališčih, kjer je nekoč uspevala. Precej zanesljivo lahko trdimo, da je to naša najbolj ogrožena Natura 2000 vrsta izmed vseh vrst mahov.
V Sloveniji je bila leta 2022 odkrita še ena Natura 2000 vrsta mahu in sicer Orthotrichum rogeri. Gre za zelo majhen epifitski mah, ki uspeva na lubju dreves. Za zdaj imamo le podatke o uspevanju na območju Juljskih Alp.
Vrsta Meesia longisieta v Sloveniji velja za izumrlo, saj je nahajališče na Ljubljanskem barju, kjer je nekoč uspevala, uničeno.

Blazinasti beli mah (Leucobryum glaucum) in šotni mahovi (rod Sphagnum) so uvrščeni na prilogo V Habitatne direktive in zanje prav tako veljajo ukrepi upravljanja, ki morajo zagotavljati ugodno stanje teh vrst v naravi.


Zavarovanih vrst ne smemo nabirati ali zavestno uničevati. Če te rastline potrebujemo za raziskave ali druge namene, je treba za njihov odvzem iz narave pridobiti dovoljenje.
Prispevek pripravili: Tina Verhnjak in Simona Strgulc Krajšek. Fotografije: S. Strgulc Krajšek in M. Sabovljević.
Oznake: jetrenjaki, mahovi, Natura 2000, zavarovane vrste